طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

سر فصل های دکورسیون داخلی

 • دکوراسیون داخلی چیست؟
 • موارد دکوراسیون داخلی
 • دکوراسیون سنتی
 • دکوراسیون کلاسیک
 • دکوراسیون مدرن
 • دکوراسیون روستیک

دکوراسیون در واقع واژه‌ای فرانسوی است که وارد تمام زبان‌های دنیا شده است و از دیرباز تاکنون مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. به علم هماهنگ‌سازی از پیش مشخص شده برای چیدمان اثاثیه، اشیاء، المان‌های دکوری و… برای زیباتر نشان دادن رنگ‌ها و جزییات فضای داخلی بصورت هنرمندانه گفته می‌شود.

با این حساب زمانی که ما در خانه خود چینش مبلمان‌ها و وسایل آن را با توجه به سلیقه خود تغییر می‌دهیم به عنوان یک دکوراتور وارد عمل می‌شویم. دکوراسیون داخلی همانند سایر هنرها دارای ریزه کاری و جزییات متفاوتی است که با توجه به سلیقه شخص مورد نظر و نیازهای آن قابل تغییر است.

زیبایی و کاربری چیدمان وسایل در دکوراسیون داخلی از مهمترین فاکتورهایی است که حائز اهیمت است زیرا اگر تمامی وسایل باتوجه به اصول مورد نظر، چیدمان شود از لحاظ کاربری می‌توانیم زیباترین چیدمان را داشته باشیم.

مهم‌ترین عامل ایجاد تغییر دکوراسیون با گذشت زمان سلیقه شخصی است زیرا همه چیز متناسب با مد و دوره‌های زمانی و ترند‌های روز قابل تغییر است. دکوراسیون داخلی از زمان قدیم تا به اکنون مورد تغییر بوده و در هر زمانی دارای سبک خاصی شده است که مورد توجه علاقمندان هر سبک بوده است.

دکوراسیون داخلی خود شامل موارد زیر است:

 • دکوراسیون سنتی
 • دکوراسیون کلاسیک
 • دکوراسیون مدرن
 • دکوراسیون روستیک

دکوراسیون سنتی

دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی رزمبل

این سبک از دکوراسیون باتوجه به طراحی و چیدمان زمان گذشته با استفاده از صنایع دستی و قابلیت‌های آن دوره چیدمان شده است. که این انتخاب‌ها در هر منطقه متفاوت است و با توجه به فرهنگ و آداب رسوم آن متغییر است. در دکوراسیون سنتی شاهد تنوع طرح‌ها و رنگ‌های بیشتر به نسبت سبک‌های دیگر هستیم که المان‌های دکور در این سبک بیشتر بصورت دست‌ساز و طبیعی نظیر رودیواری‌ها، زیراندازها،فرش‌های گلیم و… است که حس جاودانگی و نوستالژی بودن زمان قدیم را برای ما تداعی می‌کند.

دکوراسیون کلاسیک

دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی رزمبل

سبک کلاسیک نیز مانند سبک‌های دیگر دارای قواعد و اصولی است که آن را نسبت به سبک‌های دیگر متمایز می‌کند. نظم و تقارن از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که به وضوح می‌توانیم آن را در سبک کلاسیک مشاهده کنیم. در واقع این سبک بالعکس سبک مدرن دارای تجملات و المان‌های چشمگیر است و شما می‌توانید با سبک کلاسیک اصالت و ابهت را تجربه کنید.

دکوراسیون مدرن

دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در سبک مدرن به چشم می‌خورد زیبایی در عین سادگی است که این مورد خود به تنهایی مورد توجه علاقه‌مندان این سبک است. سبک مدرن برخلاف سبک کلاسیک که وسایل عمدتا جنبه تزئیناتی دارند بر کاربردی بودن فضای داخلی تاکید بیشتری دارد یعنی هیچ وسیله‌ای بدون دلیل در این سبک به کار نمی‌رود.

بیشترین رنگ‌های مورد استفاده در سبک مدرن (سفید، مشکی، طوسی، بژ و کرم) است، که ما در این سبک محدودیت استفاده از رنگ ~را ~نداریم~ اما پایه رنگ‌ها خنثی است

مبلمان مورد استفاده در این سبک نسبت پارچه به چوب بیشتر است و مبلمان به کار رفته در آن ساده و کاربردی است که بالعکس در سبک کلاسیک منبت‌کاری و جزییات، مورد اهمیت‌تر است، استفاده از لوسترهای بزرگ و آباژور ممنوع است و برای روشنایی از هالوژن و ال‌ای‌دی‌ها استفاده می‌کنند.

از دیگر ویژگی‌های دکوراسیون مدرن پنجره‌های بزرگ است. در این سبک اصطلاحا گفته می‌شود که خانه‌های مدرن فضای بیرون را به داخل و فضای داخلی را به بیرون می‌برد و علت آن استفاده از در و پنجره‌های بزرگ است.

‏دکوراسیون روستیک

دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

روستیک واژه‌ای فرانسوی و به زبان فارسی معنای روستایی بودن می‌دهد. احتمالا بارها سبک روستیک را شنیده‌اید اما نمی‌دانید چه سبکی است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای پاسخ به این سوالات این مطلب را در رزمبل ادامه دهید.

در واقع سبک روستیک سبکی است که در آن حس و حال گذشته را در خانه‌های ما زنده می‌کند، به عبارتی دیگر این سبک با به کار بردن ویژگی‌های زندگی روستایی حس نوستالژی قدیمی بودن را تداعی می‌کند.

یکی از مشخصه‌های شناخت این سبک استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک است که چوب و سنگ به عنوان عناصر اصلی آن شناخته می‌شوند. بیشترین رنگ‌های به کار رفته در آن می‌توان به رنگ‌های موجود در دل طبیعت از جمله رنگ‌های گرم (قهوه‌ای، آجری، زرد، خاکستری) اشاره کرد که برگرفته از طبیعت و دارای طبع آرام می‌باشد.

دکوراسیون منزل

یک طراحی و چیدمان مناسب که هارمونی ایده الی بین لوازم خانه ایجاد می کند، دکوراسیون منزل نامیده می شود. ایده های متفاوتی در اجرای یک دکوراسیون ایده آل وجود دارد آنچه که یک دکوراسیون را متفاوت و دل انگیز  جلوه می نماید، بکار گیری از یک کارشناس توانمند در دکوراسیون منزل می باشد.

 همانطور که می دانیم یک خانه اجزای متفاوتی از قبیل آشپزخانه ، سالن پذیرایی و نشیمن، اتاق خواب ، حمام و سرویس بهداشتی تشکیل شده است. در قسمت سالن می توان گفت فرش و مبلمان از مهمترین اجزا در طراحی منازل افراد ایرانی میباشد، که نیاز به ایجاد یک هارمونی درست و بجا دارد .

چیدمان صحیح مبلمان:

در چیدمان مبلمان یک سبک اشتباه و رایج وجود داردکه ان چیدن مبلمان دور تا دور دیوار میباشد. این سبک بسیار غیراصولی بوده و با عث پدیدار شدن یک ناهمگونی میگردد. در صورتیکه مبلمان باید گرد و بسته چیده شود.

اگر از فضای بزرگی در سالن منزل برخوردار هستید میتوانید از مبلمان راحتی یا ال نیز در چیدمان دکوراسیون منزل بهره مند شوید. نوع مبلمان  استیل و راحتی در ایجاد یک دیزاین مناسب نقش بسزایی دارد.

  در رابطه با پارچه های مبلمان هم اغلب روکش مبلی های ساده با کوسن های طرحدار جلوه ی بهتری به دکوراسیون می بخشد. برای توضیح بیشتر باید اینگونه گفت که بهتر است رویه مبلمان ساده تر انتخاب شود.

نورپردازی مناسب:

استفاده از یک لوستر مناسب با نوع مبلمان می تواند یک ترکیب زیبا ایجاد نماید. جهت نورپردازی فقط لوسترکافی نیست و باید از هالوژنها و یا نورهای دیگری نیز بهره برد در طراحی و دکوراسیون 2023 از آینه های دکوراتیو، دکوریجات شیشه ای ، پنلهای چوبی دیواری بیشتر استفاده شده است. اغلب ازین پنلهای چوبی در دیزاین پشت تلویزیون بکار گرفته میشود. این سبک مدرن و بسیار جذاب بوده و قابلیت اجرا در دکوراسیون منازل کوچک و بزرگ دارد.

به جای استفاده از گل های مصنوعی هم می توان از طبیعت زنده در طراحی دکوراسیون منزل دعوت نمود.گل های طبیعی و مناسب با نور با گلدانهای چوبی که بسیار ترند شده انتخاب نمود.

چه رنگهایی برای دکوراسیون منزل موثر هستند؟

در رابطه با رنگها باید گفت استفاده از رنگهای خنثی و یا ملایم ایده های جذابی در این زمینه به شمار می آید رنگهای خنثی رنگ سفید ، خاکستری و رنگ سفید است.  رنگهای خنثی مکمل خوبی برای اغلب رنگها می باشد و شمار میتوانید از این هارمونی در دکوراسیون خود بهره ببرید. در رنگهای ملایم رنگ های کرم ، طوسی روشن و سبز روشن کاربرد دارد بنابراین مقوله ی رنگها بسیار در دیزاین محل موثر است.

دکوراسیون مطب:

در دکوراسیون مطب سعی بر این است که فضایی مناسب و بهینه برای استفاده بیماران ، پزشک و کادر پزشکی ایجاد شود. ایجاد یک فضای آرام و زیبا یک رکن اصلی در دکوراسیون مطب می باشد. فضا باید طوری طراحی گردد که بیمارانی که مدت طولانی در صف انتظار ویزیت هستند، نشیمن و راحتی ایده آلی داشته باشند. چیدمان هم باید به گونه ای باشد که تردد به راحتی صورت پذیرد.

 حالا این سوال پیش می آید که دکوراسیون مطب چگونه باید طراحی گردد؟

بکارگیری نیمکت مناسب در طراحی و دیزاین مطب : باید بتوان از نیمکت های استاندارد ، مناسب در دیزاین مطب کمک گرفت.  چرا که بیماران ممکن است ساعت های طولانی در صف ویزیت قرار گیرند. این مدت زمان انتظار نباید موجبات ناراحتی و نارضایتی بیمار را توسط یک نشیمن ناراحت بوجود آورد. ضمن اینکه می توان در کنار نیمکت ها از باکس های دو منظوره استفاده نمایید یعنی اینکه این باکس ها هم به عنوان کمد استفاده گردد و هم به عنوان میز کنار نیمکتی.

 • میز پذیرش ایده آل: میز رسپشن یا پذیرش هم باید به گونه ای طراحی گردد که ارتباط بین منشی و بیمار به راحتی صورت پذیرد . همینطور تمام نیازهای منشی از جمله فضای کشو، کمد را پاسخگو باشد. فضای مناسب برای چیدمان وسایل از جمله کارت ویزیت ، پرونده و دستگاه کارت خوان را نیز دربرگیرد. این میز می تواند به صورت خاص و سفارشی نیز طراحی و ساخته شود.
 • پارتیشن مناسب : استفاده از پارتیشن و یا جدا کننده هم می تواند بسیار مورد استفاده در دکوراسیون مطب باشد. گاهی اوقات ما نیاز داریم فضاها تفکیک و مستقل گردند تا از تمامی فضاها به طور بهینه استفاده گردند. پارتیشن مناسب می تواند بسیار کمک کننده باشد.
 • درب ورودی مناسب : گاهی اوقات نیازمندیم تا از ایجاد آلودگی صوتی پیشگیری کنیم و به دنبال راهکاری برای آن باشیم. چاره جویی در این مسئله باعث پدیدار شدن مقو له ی آکوستیک می گردد. استفاده از دربهای چرمی و آکوستیک بهترین راه حل برای مانع شدن از انتقال اصوات بین دو محیط می گرددد. آکوستیک درب اتاق ویزیت یک راهکار موثر در دکوراسیون مطب ست. دراین راستا می توان از یک متخصص آکوستیک کار کمک گرفت. برای درب ورودی مطب هم می توان از این روش بهره مند برد.
 • کمد بایگانی مطب: به تبع برای بایگانی پرونده های بیماران باید فضایی در نظر گرفت این فضا را می توان با ایجاد و ساخت کمد های بایگانی تعبیه نمود . طراحی مناسب در ساخت این کمدها بسیار حائز اهمیت است . طراحی باید به گونه ای باشد که بتوان فایل و پرونده ها را تفکیک و سازماندهی نمود. در این مقوله متخصصینی وجود دارد که می تواند تمامی نیازهای مربوط به دکوراسیون مطب را برآورده و تأمین نماید.

مهمترین قسمت یک خانه از نظر یک بانوی ایرانی آشپزخانه میباشد. هر فرد ی سلیقه ی خاص خود را دارد و دکوراسیون خاصی را برای آشپزخانه ی خود می پسندد غالباً در آشپزخانه ها ی کوچک دغدغه ها ی بسیاری از نوع حجم کابینت ، روشنایی و استفاده ی بهینه از فضا وجود دارد ضمن اینکه حدالامکان میز ناهار خوری هم باید در آن لحاظ شود.

برای فضای کوچک آشپزخانه از چه دکوراسیونی استفاده می گردد؟

اغلب برای فضاهای کوچک از مدل آشپزخانه بدون اپن با ورودی بزرگ استفاده می کنند این سبک در بین افراد شهری که آپارتمان نشیمن هستند محبوبیت چشمگیری دارد . نکته بعدی حضور نور کافی در آشپزخانه های کوچک است . اگر نور طبیعی در آشپزخانه کافی نباشد از نورپردازی مصنوعی می توان در دکوراسیون آشپزخانه بکار برد.

رنگ مناسب کابینت و دیوار در فضای کوچک آشپزخانه:

حدالامکان سعی می شود برای دکوراسیون بهتر آشپزخانه از رنگهای روشن در انتخاب کابینت و دیوار استفاده کرد. کاشی های بین کابینتی هم می تواند ساده و یا حتی المقدور از طرحهای خلوتر استفاده شود. این طرح در دکوراسیون آشپزخانه بسیار موثر بوده و به زیبایی آن وسعت می بخشد.

برای فضاهای بزرگ آشپزخانه از چه دکوراسیونی استفاده می گردد؟

برای فضاهای بزرگ محدودیت چندانی در دکوراسیون آشپزخانه وجود ندارد. همچنین از هر طرح و رنگی برای انتخاب کابینت می توان بهره برد. اگر قصد دارید از اپن در آشپزخانه استفاده نکنید می توانید از جزیره به عنوان میز غذاخوری بهره مند شوید.

در آشپزخانه های مدرن از رنگهای جدید و ایده های نوآورانه بکار گرفته می شود. بکارگیری دستگاه های هوشمند در آشپزخانه های مدرن به ایجاد یک فضای ارام ، دلباز و مجهز کمک بسزایی مینماید.

آشپزخانه هایی با دکوراسیون مدرن جذابیت زیادی برای خانه دارهای ایرانی دارد. چون تکنولوژی و زیبایی در این سبک مدام در حال بروزرسانی میباشد. در این طرحها سعی می شود  تمامی لوازم آشپزخانه به صورت توکار لحاظ شود. این کار باعث می شود فضای یکپارچه و مرتبی به محیط

القا گردد .اپن یا جزیره به عنوان المان مهم در حجم کابینت بندی و میز غذاخوری تلقی می شود. با توجه به نیاز می توان از آن در دکوراسیون آشپزخانه بهره گرفت.

اشکالات اساسی در دکوراسیون آشپزخانه بدون اپن:

 • دیده شدن نمای کلی آشپزخانه از قسمت سالن : در این طرح مدام باید آشپزخانه مرتب و با چیدمان مناسب باشد. چون در نمای کلی خانه نقش بسزایی دارد. و هر گونه ریخت و پاش و بهم ریختگی در نمای کلی منزل نقش دارد.
 • فضای کم در کابینت بندی : حذف اپن باعث می شود کابینت کمتری در آشپزخانه لحاظ شودو بیشتر مناسب آشپزخانه های بزرگ میباشد.

دکوراسیون اتاق خواب

چند نکته اصولی و تأثیرگذار در دکوراسیون اتاق خواب:

همانطور که میدانیم یک خانه چندین بخش دارد. آشپزخانه ، سالن پذیرایی ، حمام ، سرویس بهداشتی و اتاق خواب بخشهای مهم یک خانه هستند. بخش مهمی که قصد پردازش به آنرا داریم اتاق خواب و دکور مناسب آن میباشد . یکی از مواردی که در دکوراسیون اتاق خواب مهم است ترکیب و به کارگیری مناسب رنگهاست. رنگ ها در حس و حال و روحیه ما بسیار تأثیرگذار هستند. همینطور در دکوراسیون اتاق خواب هم نقش مهمی ایفا می کنند. در واقع رنگها حامل انرژی هستند بنابراین باید بتوانیم طیف رنگها ی همگون و مناسب را در دکوراسیون اتاق خواب انتخاب و بکار گیریم.

آیا نحوه ی چیدمان در دکواسیون اتاق خواب نقش دارد؟

نکته بعدی و مهم در دکوراسیون اتاق خواب ، چیدمان لوازم میباشد. یک چیدمان مناسب و مفید می تواند یک دکوراسیون زیبا با کمترین هزینه را درپی داشته باشد.

بدین منظور چیدمان، یک رکن اساسی در دکوراسیون اتاق خواب میباشد که می تواند نمایی منحصر به فرد به محیط ببخشد.

آیا از یک اتاق خواب با دکوراسیون مدرن می توان سکوت و آرامش را انتظار داشت؟

نکته ای که برای افراد بسیار قابل اهمیت است سکوت و آرامش در اتاق خواب میباشد. اما اینکه آیا می توان سکوت و آرامش را با دکوراسیون اتاق خواب تلفیق و ترکیب نمود سوالی است که بسیاری از شما با آن مواجه می شوید.

متخصصین دکوراسیون و دیزانیر ما درپی راه حلی ، هم برای خلق یک فضای زیبا و مدرن برای اتاق خواب و هم ایجاد سکوت و آرامش جهت استراحت و خواب افراد بودند.استفاده از پنجره های دوجداره ، درب آکوستیک و همینطور عایق های لمسه ، پیشنهادات مفیدی در دکوراسیون اتاق خواب به طور ایده آل بوده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

عایق های پارچه ای در اشکال متنوع در دکوراسیون اتاق خواب بسیار پرکاربرد شده است. یکی از کاربردهای آن به این شکل است که از یک تخت اسپرت بدون تاج در دکوراسیون مدرن اتاق خواب استفاده می کنند و برای نمای زیباتر آن از تلفیق هدبرد لمسه کمک میگیرند .استفاده از تایل کوبی در اشکال هندسی به عنوان هدبرد تخت خواب یکی از طرحهای ژورنالی در دکوراسیون اتاق خواب بسیار پرطرفدار شده، که هم انتقال صدا کمتر صورت گیرد و هم دکوراسیون اتاق خواب مدرنیزه شود.

ست نمودن تخت خواب با لمسه دیوار

طبق دکوراسیون 2023 تایلکوبی دیوار پشت تخت خواب به صورت عمودی و یا ترکیب هندسی بسیار ترند شده .

 برای این منظور میتوان از پارچه های مخمل متناسب با رنگ تخت خواب استفاده کرد. به طور مثال از تایل های عمودی با پارچه مخملی برای دیوار پشتی تخت و یک تخت خواب بدون تاج و هدبرد و در طرح خیاره در دیزاین اتاق خواب استفاده نمود.

نمونه ی دیگر در دکوراسیون اتاق خواب بهره گیری از تخت خواب لمسه با دیوار لمسه کوبی شده ست. این نمونه طرح نیز ژورنالیست و محبوبیت نسبتا خوبی را  در بردارد.

دکوراسیون اداری :

دکوراسیون اداری یک مقوله ی مهم در طراحی و معماری به شمار می رود. آنچه باید در طراحی و دکوراسیون اداری مورد توجه قرار داد نوع تجهیزات و نوع شغلی است که در محیط مورد نظر مستقر خواد شد . در طراحی و دکوراسیون اداری توجه خاصی به بخش مهم آن از جمله اتاق مدیریت شده به دلیل اینکه بسیاری از جلسات خصوصی و رایزنی ها در این بخش صورت می پذیرد.

سبکهای موجود در دکوراسیون اداری

در دکوراسیون اداری با دو نوع سبک مواجه می شویم بسته به نوع شغل و فضای مورد استفاده می توانیم از این دو نوع سبک بهره مند شویم . منظور از نوع شغل، مقدار تجهیزات لازم و مورد استفاده در آن شغل میباشد.

برای توضیح بیشتر باید گفت اگر فضای بزرگی در دسترس داریم می توانیم از هر نوع سبکی در دکوراسیون اداری استفاده نماییم. منظور از هر نوع سبک ، سبک مدرن و کلاسیک میباشد . اما اگر فضای مورد استفاده کوچک بوده سبک مدرن مناسبترین میباشد.

سبک کلاسیک

در این سبک فضای مورد استفاده بزرگ بوده و به تبع رنگهایی که در لوازم و تجهیزات بکار گرفته می شود رنگهای گرم و تیره و اغلب قهوه ای میباشد درتزئینات هم می توان از گلدانهای بزرگ چوبی استفاده گردد. در دکوراسیون اداری کلاسیک از میز و صندلی های چوبی با روکش قهوه ای استفاده می شود. حتی منبت هم در نوع مبلمان اداری کلاسیک دیده می شود.

سبک مدرن

دکوراسیون اداری مدرن یکی از سبکهای جدید و زیبا در طراحی و دکوراسیون داخلی میباشد اگر محل مورد نظر به نسبت فضای کوچک و محدودی ست ، سبک پیشنهادی سبک مدرن میباشد در این نوع طراحی بیشتر از رنگهای خنثی و یا رنگ های روشن و ملایم در لوازم و تجهیزات استفاده می شود میز و صندلی اداری هم تا حد امکان ساده میباشد مبلمان مورد استفاده در دکوراسیون اداری مدرن هم ساده و بدون منبت است. حتی از مبلمان تمام پارچه هم در دیزاین آن استفاده می گردد.  به دلیل فضای محدود در این سبک از پارتیشن بندی بیشتر استفاده می شود. بکارگیری پارتیشن بندی ساده و چوبی به همراه نیمکت ام دی اف، نمای مدرنی به دیزاین محل می بخشد. بدین منظور بهره مندی از نیمکت با طرح متناسب محل در استفاده ی بهینه از فضا بسیار توصیه شده است. ما در این زمینه اساتیدی داریم که میتواند کمک شایانی در دکوراسیون اداری نماید لذا بهره مندی ازین متخصصین توصیه میگردد.

تجهیزات اداری

تجهیزات اداری که قابل طراحی و ساخت و ست نمودن با دکور محل میباشد شامل : فایل، کمد بایگانی، میز اداری و میز پذیرش بوده که سایز و ابعاد ان به صورت سفارشی بوده و قابل تغییرند.

مقالات مبلمان

شما می توانید از طریق کلیک به روی مشاهده به تمامی مقالات درباره مبلمان دسترسی داشته باشید

مقالات مبلمان
تقویت کلاف و اسکلت مبل: افزایش دوام و طول عمر مبلمان با روش‌های حرفه‌ای

تقویت کلاف و اسکلت مبل: افزایش دوام و طول عمر مبلمان با روش‌های حرفه‌ای مقدمه[ ادامه مطلب .. ]

ترمیم پارگی پارچه مبل

[ ادامه مطلب .. ]

تاریخچه مبلمان

[ ادامه مطلب .. ]

تغییر رنگ پارچه مبل

[ ادامه مطلب .. ]

کلاف مبل چیست

[ ادامه مطلب .. ]

پارچه مبلی نانو چیست

[ ادامه مطلب .. ]